Decemberben gyakrabban megfordulunk a konyhában, mint év közben, hiszen ki ne szeretné minél tovább érezni a forró fűszeres sütemények illatát, vagy falatozni az ünnepi fogásokból: a jó kis kocsonyából vagy a töltött káposztából? Bizony, egy-egy kiadósabb étkezés kellemetlen panaszokat tud okozni, pedig ha egy kicsit is odafigyelünk a táplálkozásunkra, akkor ezt az időszakot megúszhatjuk hasfájás és puffadás nélkül is.
Az étkezés ünnepi szabályai
Ha valakinek bármilyen egészségügyi problémája van, például cukorbeteg, epebeteg, stb. az előírt diétát továbbra is tartania kell, az ünnep nem ad felmentést az előírt szabályok alól. Érdemes egyszerre kisebb adagokat fogyasztani a nehezen emészthető ételekből, pl.: száraz hüvelyesekből, káposztafélékből, magas illóolaj- és zsírtartalmú ételekből, de ezeket is el tudjuk készíteni kímélőbben.
A puffasztó ételeket célszerű fedő nélkül párolni és az első főzőlevüket leönteni, majd tiszta vízzel pótolni és úgy tovább főzni. Ételeink elkészítéséhez használjunk kevesebb zsiradékot! Ha eddig nem próbáltuk ki sütőzacskóban a sütést, itt a remek alkalom. Kezdjük egy egyszerű, de annál ízletesebb fogással: az enyhén fűszerezett csirkemell filé mellé helyezzünk különféle általunk kedvelt zöldségeket, süssük meg együtt, azok átveszik egymás aromáját és nem kell a mosogatással sem bajlódnunk.
A cukros, szénsavas üdítők fogyasztását mérsékeljük! Helyette inkább vizet, ásványvizet, energiamentes italok kerüljenek az asztalra. Aki refluxra hajlamos, minimalizálja a kávé, az alkohol, a citrusfélék, a paradicsom, a csokoládé és a savanyúság fogyasztását is. Ugyanis ezek az ételek csak fokozzák a bosszúságot okozó tüneteket. A magas zsír- és szénhidráttartalmú sütemények nagy mennyiségben fogyasztva a plusz kilóknak sem kedveznek. A tipikus karácsonyi süteményünk, mint a bejgli, dióval, mákkal készítve magas zsírtartalma miatt nehezen emészthető, könnyen megfájdulhat a gyomrunk tőle, ha a mértékletességre nem figyelünk. Azt persze ki kell emelni, hogy omega-3 zsírsavakat is tartalmaznak (főleg a dió), melynek számos jótékony hatása ismeretes.
Ki mit tud az italokról?
Az aperitifeket étkezés előtt, étvágygerjesztőként szokták fogyasztani, mivel az üres gyomorba jutva fokozzák éhségérzetünket. A mértékkel fogyasztott gyomorkeserűk alkalmazása a természetes gyógynövénykivonat-tartalma miatt „sikeres” lehet egy-egy nagyobb étkezés alkalmával. Kávéból napi 3-4 csésze a maximálisan ajánlott mennyiség. Jó, ha tudjuk, hogy a nagy dózisban (250 mg, ami kb. 2,5 csésze kávénak felel meg) elfogyasztott koffein vízhajtó hatású. A rendszeres kávéfogyasztás fordított arányosságban áll a 2-es típusú cukorbetegség kockázatával, így pozitív hatása van.
A jó minőségű zöld teák elnyújtottabb hatást váltanak ki. A rendszeres teafogyasztás növeli a vérben keringő flavonoidok szintjét, amely antioxidáns hatású. Egyes tea típusok (például a maté tea) segítik az emésztést és a vércukorszint szabályozását.
A vörösbor mértékletes fogyasztása védhet az oxidatív stressz ellen, és egyre nagyobb jelentőséget kap a szív- és érrendszeri, a daganatos, valamint a cukorbetegség megelőzésében.
Kocsonya másképpen?
Nagy kedvenc a kocsonya, melynek kalóriatartalma és egészségre gyakorolt hatása nagyban függ attól, hogyan készítjük el. Hagyományosan készítve a legfőbb összetevői a füstölt tarja, a sertéscsülök, a sertésköröm, a sertésbőr, a só, a bors és a fokhagyma. Ebben a formában nagy mennyiségű telített zsírsavat és sót tartalmaz, ami kedvezőtlenül hat a szív- és az érrendszerre. Aki az alternatív megoldásokat kedveli, kipróbálhatja csirkelábból vagy birkahúsból is, de ha egészségesebben akarjuk elkészíteni, kiegészíthetjük főtt zöldségekkel, sőt a zöldségleves alapot növényi eredetű zselésítő anyaggal is szilárdíthatjuk.
Hogyan érdemes karácsonykor étkezni?
Az ebédet kezdhetjük egy tányér levessel, amely nagyban hozzájárul a napi folyadékfogyasztásunkhoz. A fő ételnél figyeljünk arra, hogy ne púpozzuk meg a tányérunkat. Először szedjünk kevesebbet, és ha elfogyasztottuk, várjunk egy kicsit, mielőtt újra szednénk. Hajlamosak vagyunk túlenni magunkat, hiszen a szervezetünknek idő kell ahhoz, hogy kialakuljon a jóllakottság érzés. Kicsit csalhatunk is, ne a legnagyobb tányért használjuk terítékként, mert akkor a nagy adag is kicsinek tűnik és hajlamosabbak leszünk újra szedni.
Italnak választhatunk egy deci vörösbort, de a vízről se feledkezzünk meg! Sütemények, desszertek esetében is a mértékletesség legyen a szempont! Az étkezést zárhatjuk egy csésze maté teával. Ha mégis úgy érezzük, hogy nagyon eltelített minket a sok finomság, a pihenés után jöhet egy kis séta, amely csodákra képes. Sasvári-Szekeres Anita dietetikus, Antal Emese dietetikus, szociológus
forrás: http://www.egeszsegtukor.hu