A kognitív zavarok gyakorisága az életkor előrehaladtával nő: az időskorúak között nagyobb arányban vannak azok, akiknek emlékezetzavarai vannak vagy koncentrációs nehézségekkel küzdenek, esetleg a döntéshozatali helyzetek nehézséget jelentenek számukra.
A kognitív zavaroknak számos oka van, többek között az agy romló vérellátása, de egyes betegségek (pl. az Alzheimer-kór) tünetei is lehetnek. És az is előfordulhat, hogy a tünetek súlyosságát egy olyan „hétköznapi” anyag hiánya súlyosbítja, mint amilyen a C-vitamin.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy a C-vitamin jelentős szerepet játszik az agyműködésben, hiánya elméletileg összefüggésbe hozható a kognitív zavarokkal, vagy akár a depresszióval is. Egy friss tanulmány rámutatott: a hiányállapot mérhető, kimutatható következményekkel járhat.
Egy ausztrál kutatócsoport 160, 75 év feletti, geriátriai osztályára felvett beteget vizsgálva mérte fel a kognitív funkcióik és C-vitamin-szint összefüggését. Kimutatták, hogy a kognitív funkciók szignifikánsan rosszabbak voltak a C-vitamin-hiányos betegek körében, a C-vitamin-hiány majdnem háromszorosára fokozta a kognitív károsodás kockázatát.
Összesen 91 betegnél (56,9%) találtak kognitív károsodást, ami egy geriátriai osztályon talán nem meglepő. Az viszont megdöbbentőbb, hogy sok beteg (26,3%) olyan súlyosan C-vitaminhiányosnak bizonyult, hogy az már a skorbut kialakulásához is vezethet. Bár a tanulmány nem bizonyítja, hogy a C-vitamin a kognitív károsodás közvetlen oka, arra rámutat, hogy a C-vitamin hiánya idős korban, kórházi ápolásra szorulók esetén gyakori, és összefügg a kognitív károsodással. A vitaminhiány más szempontból is figyelemre érdemes, ugyanis az immunrendszer működésének romlásához is vezethet.
forrás: pirulakalauz.hu