Sajnos ma már a szív- és érrendszeri betegségek is egyre gyakoribb betegségnek számítanak világszerte. Sokan egyből az idősebb generációra gondolnak, ha szóba kerül ez a fajta betegség, de mint tudjuk, ennek sokkal több áll a hátterében, mint a puszta öregedés.

Amit érdemes tudnod erről
A szív- és érrendszeri betegségnek két fajtája létezik: az egyik a primer, vagyis a veleszületett betegség, a sekunder pedig azt jelenti, amikor valami kiváltja a szervezetben ezt a betegséget.
Így tehát logikusan következtethető, hogy a betegség nem csak idős korban fordul elő, ugyanúgy szenvedhetnek ebben gyerekek és fiatalkorúak egyaránt.
A kutatások azt bizonyítják, hogy az Európai Uniós országokban mérve 100.000 emberből nagyjából 423-an halnak meg ebben a betegségben, míg Magyarországon ez a szám eléri akár a 790-et is.
Magyarországon tehát dupla a halálozások száma, a férfiak esetében körülbelül 45 százalék, míg a nőknél nagyjából 55 százalék azoknak a száma, akik szívbetegségben hunynak el.

Tünetek és a kiváltó okok
Itt is szintén meg kell említenünk az életvitelt, hiszen mint mindent, a szív- és érrendszeri betegségeket is a rossz életvitel váltja ki.
Tehát a dohányzás, az alkohol, illetve a túlsúly is hozzájárulhat ennek a betegségnek a kialakulásához, így akár néhány plusz kiló is 10-20 százalékos kockázatot jelenthet.
Mindenesetre tanácsos otthon vérnyomásmérőt alkalmazni akár naponta többször is, ugyanis mind a magas, mind a túl alacsony vérnyomás előjele lehet egy szívbetegségnek.
Ha tartósan magas a vérnyomásod, az nagy veszélyt jelenthet, mert az az erek sérüléséhez vezethet, akár érszűkület is kialakulhat, nem beszélve arról, hogy ilyen helyzetben a végtagok vérellátása is nagyban rosszabbodhat.
A szív – és érrendszeri betegség kialakulását a gyakori fejfájás, a túlzott fáradékonyság és a hirtelen látásromlás is jelentheti, extrém esetben még mellkas fájdalom is felléphet, ilyenkor azonnal orvost kell hívni.

Figyelj oda a testedre!
Vannak olyan betegségek, amik szorosan a szív – és érrendszeri betegséghez kapcsolódnak.
Ilyen például a visszér, a sérv, vagy akár az aranyér, mindegyik igen kellemetlen és nagyon meg tudja keseríteni az ember életét.
Ezekre léteznek már különböző gyógyszerek és kenőcsök, lehet őket külsőleg kezelni.
Azonban genetikailag hajlamosak vagyunk örökölni a betegségeket, így, ha a családban van valaki, aki hasonló, komolyabb betegségben szenved, érdemes már előre kivizsgáltatnod magad, hiszen jobb a megelőzés.
Ha odafigyelsz magadra, és az esetleges rossz szokásaidtól megszabadulsz és életvitelt változtatsz, akkor sok problémától megkímélheted magad, és a gyakran előforduló szív – és érrendszeri betegségek ellen sokat segít, ha abbahagyod a dohányzást és az esetleges túlsúlytól is megszabadulsz.

Előzd meg a betegséget a helyes táplálkozással!
Azok az emberek, akik nem figyelnek oda arra, miből és mennyit esznek, azok sokkal előbb kapnak szívinfarktust, trombózist, esetleg tüdőembóliát.
A magas koleszterinszint az egészségtelen étkezés miatt is kialakulhat, nem szabad tehát túl zsíros ételeket fogyasztani, illetve bő zsírban főzni és sütni sem.
Használj inkább olyan edényeket, amikben zsír nélkül is lehet főzni!
Emellett figyelj oda arra is, hogy a makrotápanyagok és a szénhidrát egyensúlyban legyenek, ideális arány, ha szénhidrátból eszel a legtöbbet, körülbelül 30 százalékban tartalmazzon az étrended zsírt és 15-20 százalékban fehérjét.
A szénhidrátnál fontos megjegyezni, hogy itt nem a cukorról van szó, olyan szénhidrátot kell fogyasztani, ami hosszan felszívódó, összetett szénhidrát, mert így nem dobja meg hirtelen a vércukorszintet.
A legnagyobb probléma ennél a betegségnél a túlsúly, ugyanis a hasnyálmirigyben kimerülnek az inzulintermelő sejtek, és nem csak a szíveddel és az érrendszereddel lesznek majd gondjaid, de a cukorbetegség is meg fogja nehezíteni az életed.

Idős korban se feledkezz meg a mozgásról!
Igaz, hogy nem csak időseb korban fordul elő a szív- és érrendszeri probléma, azonban mégis, amikor a mozgásról és sportolásról van szó, sok idős ember úgy gondolja, hogy az ő állapotuk nem engedi meg nekik a mozgást.
Pedig már napi kétszer 20 perc séta is nagyon sokat segít.
Nem muszáj ám mindenhova autóval menni, a mai világban ez már igen nagy problémának számít, nem csak az idősek körében, de a fiataloknál is egyaránt.
De akár az is egy megoldás lehet, ha leszállsz 1-2 megállóval korábban a buszról és inkább hazasétálsz.
Természetesen meg kell találni a kontrasztot, egy 120 kilós embernek nem elég, ha csak néha-néha sétál pár lépést, neki már komolyabb edzéstervre van szüksége.

Miben segít a Q10?
Számos olyan készítmény van már a piacon, amikkel rengeteg betegséget meg lehet előzni.
Az orvosok is mindig azt tanácsolják, hogy szedjünk vitaminokat, ásványi anyagokat, amikkel az immunrendszerünk ellenállni tud a betegségeknek.
A szív- és érrendszeri problémákra a koenzim Q10-et szokták ajánlani.
Ez minden egyes sejtben megtalálható, nagyobb mennyiségben például a szívben, izmokban, vesében és májban is.
A szervezet képes egyébként saját maga is előállítani a Q10-et, szükséges az energiatermeléshez, a levegővételhez, a bőr védelméhez, illetve a férfiaknál a nemzőképességben is nagy a szerepe.
Ennek a termelődése nagyjából 25 éves korunkra éri el a maximumot, utána pedig folyamatosan csökken.
60-80 éves korunkra már a felére csökken a koenzim Q10 a szervezetünkben, ezt külső tényezők is befolyásolják, ilyen például a vérnyomáscsökkentők szedése is.

Hogyan tudsz ehhez hozzájutni?
Létezik már olyan Q10 tabletta, ami zsírban oldódik, viszont nem mindegy, hogy melyik gyártó készítményét használod, mert van, amelyik nehezebben oldódik, mint a másik.
Amelyik a gyógyszer kategóriába tartozik, azok igencsak jól be vannak vizsgálva, viszont az étrend kiegészítőkről ezt már nem lehet elmondani.
Éppen ezért fontos odafigyelni, hogy milyen készítményt veszel be, miket használsz, és ez minden készítményre igaz, tehát figyelj oda erre!
Például a Pharma Nord készítmények jó gyártási technológiával készülnek, megbízhatóak, de számos másik gyógyszer is van a piacon, ami megbízható.
Mindenképpen érdemes kikérned az orvosod vagy gyógyszerészed véleményét arról, milyen készítményeket érdemes szedned, hiszen ő ismeri őket, tudja, mi az, ami igazán hat és pont arra jó, amire neked szükséged van.
Az egészséges életmód a kulcs mindenhez, tartsd ezt szem előtt, és akkor még sokáig egészséges maradhatsz!

Ükös Szabolcs, a Te dietetikusod